Array
čeština english polszczyzna
Správa CHKO Labské pískovce >> Aktuality >> Památné duby na Kvádrberku

Památné duby na Kvádrberku

6.9.2013

V průběhu letošního roku byly v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vyhlášeny dva památné stromy. Oba najdeme na turisticky oblíbeném Kvádrberku nad nemocnicí v Děčíně. Nacházejí se blízko sebe v městském parku ještě před výstupem na Císařskou vyhlídku.

V průběhu letošního roku byly v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vyhlášeny dva památné stromy. Oba najdeme na turisticky oblíbeném Kvádrberku nad nemocnicí v Děčíně. Nacházejí se blízko sebe v městském parku ještě před výstupem na Císařskou vyhlídku. Prvním je dub červený, který je pravděpodobně největším zdokumentovaným dubem červeným v České republice. Jeho výška činí 22 m, obvod kmene v 1,3 m nad zemí je 460 cm, věk se pohybuje kolem 120 let. Druhým vyhlášeným stromem je Schillerův dub o výšce 23 m a s obvodem kmene v 1,3 m nad zemí 347 cm. Byl vysazen 27. dubna 1905 u příležitosti stého výročí úmrtí básníka Schillera. Iniciátor vysazení – zkrášlovací spolek – nechal tehdy na místě postavit pamětní kámen s nápisem „Schillereiche 1805-1905“.

Pojmenování dubu po Friedrichu Schillerovi (1759-1805) není ojedinělé. V roce stého výročí básníkovy smrti  vysadili na  Schillerovu počest také dub v České Kamenici. Byly po něm pojmenovávány vyhlídky, odpočívadla, studánky a lesíky. Památný rok 1905 (v německých oblastech se mu říkalo „Schillerjahr“) u nás dodnes připomínají Schillerovy pomníky na vrcholu Jedlové a před školou v Rybništi. „A tak je díky jubilejnímu roku 1905 Schillerův dub jedním z mála památných stromů, u kterých je přesně známo datum jeho vysazení“, dodává vedoucí Správy CHKO Labské pískovce Ing. Petr Kříž.

Dub červenýSchillerův dubSchillerův dub - detailSchillerův dub - detail desky

Správa CHKO Labské pískovce

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt