čeština english
Správa CHKO Labské pískovce >> Aktuality >> Informace pro návštěvníky jeskyní na území CHKO Labské pískovce pro zimní období 2014/2015

Informace pro návštěvníky jeskyní na území CHKO Labské pískovce pro zimní období 2014/2015

Informace pro návštěvníky jeskyní na území CHKO Labské pískovce pro zimní období 2014/2015

11.12.2014

Z důvodu ochrany zvláště chráněných druhů netopýrů a vrápenců žádáme návštěvníky chráněné krajinné oblasti Labské pískovce a zejména národní přírodní rezervace Kaňon Labe o omezení návštěvnosti všech pseudokrasových jeskyní v této oblasti.

Z důvodu nástupu zimního období a  s tím souvisejícího úbytku hmyzu jako potravy si netopýři vyhledávají svá zimoviště. Jako zimoviště slouží některé jeskyně, štoly, sklepení budov i opuštěné sklepy a bunkry a dutiny starých silných stromů. V tomto období upadají netopýři do stavu strnulosti.

Důležitá pro zimoviště z pohledu netopýrů je relativně stálá teplota, vlhkost, slabé proudění vzduchu a také to, že tyto prostory nejsou navštěvovány lidmi.

Z těchto důvodů je důležité respektování zimního spánku těchto živočichů. Přes zimní období platí ZÁKAZ tyto jeskyně navštěvovat.

Zákaz platí až do konce dubna 2015.

 

V případě porušení tohoto zákazu se dopouštíte protiprávního jednání.

Děkujeme Vám, že nám pomáháte chránit přírodu !

Ing.Miroslav Rybář

Informace v německém jazyce:

Informationen für Höhlenbesucher während der Winterzeit 2014/2015 im LSG Labské pískovce

Wir bitten alle Besucher des Elbsandsteingebirges, besonders des Elbetales, von einem Besuch der Klufthöhlen abzusehen. Grund hierfür ist der Schutz der hier überwinternden Fledermäuse. Zur Überwinterung nutzen die unter Naturschutz stehenden Fledermäuse neben Höhlen auch verlassene Keller, Bunker oder Aushöhlungen alter dicker Bäume. Hier finden sie eine beständige Temperatur und Feuchtigkeit. Störungen durch Menschen kann Fledermäuse an einem ungestörten Winterschaf hindern und hierdurch gefährden. Das Verbot des Betretens der Überwinterungsquartiere der Fledermäuse gilt bis Ende April.

Správa CHKO Labské pískovce

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt